Właśnie czytam "Grę w kłamstwa" Sary Shepard, więc jutro, najpóźniej pojutrze pojawi się recenzja tej książki. Dzisiaj jednak postanowiłam dodać dla Was wpis, w którym podzielę się kilkoma pozycjami z mojego must have. Będzie to kilka serii fantasy, które bardzo chciałabym przeczytać. A może Wy polecicie mi jakąś serię, która przypadła Wam do gustu? Albo podzielicie się swoimi opiniami na temat podanych przeze mnie? :)
Pieśń Lodu i Ognia
George R. R. Martin
"W Zachodnich Krainach o ośmiu tysiącach lat zapisanej historii widmo wojen i katastrofy nieustannie wisi nad ludźmi. Zbliża się zima, lodowate wichry wieją z północy, gdzie schroniły się wyparte przez ludzi pradawne rasy i starzy bogowie. Zbuntowani władcy na szczęście pokonali Szalonego Króla, Aerysa Targaryena, zasiadającego na Żelazny Tronie Zachodnich Krain, lecz obalony władca pozostawił po sobie potomstwo, równie szalone jak on sam. Tron objął Robert - najznamienitszy z buntowników. Minęły już lata pokoju i oto możnowładcy zaczynają grę o tron..."
Pierwszy tom już przeczytałam [recenzja] i spodobał mi się, dlatego z niecierpliwością czekam na możliwość przeczytania pozostałych. George R. R. Martin prace nad "Grą o tron" rozpoczął w 1991 roku, aby wydać ją w 1996. Rok później otrzymał nagrodę Locusa za najlepszą książkę fantasy. Nagroda ta została jeszcze trzykrotnie przyznana Martinowi: 1999 - "Starcie królów", 2001 - "Nawałnica mieczy" i 2012 - "Taniec ze smokami". Z zaplanowanych 7 tomów, wydano na razie 5.
Cykl Ziemiomorze
Ursula K. Le Guin
"Opowieść o naukach pobieranych przez młodzieńca z wymyślonej krainy u mędrców, którzy posiedli kunszt czarodziejski. Zarazem jest to opowieść realistyczna o kształtowaniu się osobowości, dorastaniu wśród przeciwieństw, o tym, jak zapalczywa lekkomyślność przeradza się w dojrzałość. Jest to, wreszcie, przypowieść o tym, jak - nie czując upadlającego strachu - pogodzić się z myślą o śmierci."
Na Wikipedii znalazłam informację, że cykl składa się z 5 powieści oraz 7 opowiadań, jednak inne strony (np. Lubimy czytać czy Empik) głoszą, że "Czarnoksiężnik z Archipelagu" jest pierwszym tomem serii Ziemiomorze, składającej się z czterech tomów. Komu wierzyć? Jeszcze nie wiem. Cykl należy do gatunku high fantasy. Wewnętrzna chronologia cyklu jest inna niż kolejność wydawania.
Trylogia Czarnych Kamieni
Anne Bishop
"W świecie Mrocznego Królestwa, przepełnionego zdradą i korupcją, zasady ustalają Krwawi - rasa czarownic i czarnoksiężników, których moc określają magiczne Kamienie.
Przed ponad 700 laty czarownica sabatów Klepsydry ujrzała spełniającą się starożytną przepowiednię - nadejścia najpotężniejszej Królowej w historii Krwawych, żywego mitu, Czarownicy, która posiadać będzie więcej mocy niż sam Wielki Lord Piekła.
Przepowiednia zaczyna się spełniać..."
Anne Bishop za trylogię Czarnych Kamieni otrzymała nagrodę William L. Crawford Award, przyznawaną pisarzom fantasy. Oprócz trylogii jest jeszcze 6 książek, których akcja dzieje się w świecie Czarnych Kamieni. Powieści te poleciła mi moja koleżanka, której bardzo się spodobały. Wierzę w jej dobry gust (to jej zawdzięczam poznanie książek Mastertona), więc z chęcią sięgnę po trylogię Czarnych Kamieni.
Igrzyska Śmierci
Suzanne Collins
"To opowieść o świecie Panem rządzonym przez okrutne władze, w którym co roku dwójka nastolatków z każdego z dwunastu dystryktów wyrusza na Głodowe Igrzyska, by stoczyć walkę na śmierć i życie.
Bohaterką, a jednocześnie narratorką książki jest szesnastoletnia Katniss Everdeen, która mieszka z matką i młodszą siostrą w jednym z najbiedniejszych dystryktów nowego państwa. Katniss po śmierci ojca jest głową rodziny - musi troszczyć się, aby zapewnić byt młodszej siostrze i chorej matce, a już to zasługuje na miano prawdziwej walki o przetrwanie..."
O "Igrzyskach Śmierci" każdy słyszał. Film na podstawie książki zdobył ogromną popularność, a sama książka porównywana jest do sagi o Harrym Potterze. Niestety nie oglądałam filmu, ponieważ chcę najpierw zapoznać się z książką. Słyszałam wiele dobrego na temat serii, więc jestem do niej mega pozytywnie nastawiona.
Trylogia Achaja
Andrzej Ziemiański
"Bohaterka jest młodą księżniczką, która w skutek dworskich intryg, zawiści i chciwości bliskich jej osób szybko zostaje odsunięta z kolejki do tronu i to w dość brutalny sposób.
Dziewczyna błyskawicznie poznaje smak życia zwykłego człowieka w pełnym okrucieństwa świecie. Los zsyła ją do armii, następnie do niewoli, gdzie uczy się sztuki przetrwania. Przestaje już być grzeczną dziewczynką. Rozumie, że aby coś od życia otrzymać, trzeba również coś poświęcić."
Jedna z polskich serii fantasy, która została mi polecona przez znajomych. Podobno język jest znacznie lepszy, biorąc pod uwagę fakt, że nie musi być tłumaczona. Trylogia została już zakupiona przez mojego brata i czeka w kolejce do przeczytania. Dorobiła się ona kontynuacji w postaci kolejnej trylogii Pomnik Cesarzowej Achai.
Saga o Wiedźminie
Andrzej Sapkowski
"Później mówiono, że człowiek ów nadszedł od północy, od Bramy Powroźniczej. Nie był stary, ale włosy miał prawie zupełnie białe. Kiedy ściągnął płaszcz, okazało się, że na pasie za plecami ma miecz. Nie było w tym nic dziwnego, w Wyzimie prawie wszyscy chodzili z bronią, ale nikt nie nosił miecza na plecach niby łuku czy kołczana. Białowłosego przywiodło do miasta królewskie orędzie: trzy tysiące orenów nagrody za odczarowanie nękającej mieszkańców Wyzimy strzygi. Takie czasy nastały. Dawniej po lasach jeno wilki wyły, teraz namnożyło się wszelakiego paskudztwa - gdzie spojrzysz, tam upiory, strzygi, bobołaki plugawe, bazyliszki, diaboły, żywiołaki, wiły i utopce. Tu nie wystarczą zwykłe czary ani osinowe kołki. Tu trzeba profesjonalisty. A przybysz z dalekiej Rivii takim profesjonalistą jest. To wiedźmin Geralt, mistrz miecza i magii, mutant zaprogramowany, by strzec na świecie moralnej i biologicznej równowagi."
Druga polska seria fantasy, która została mi polecona. Od dawna poluję na nią, jednak zawsze wyskoczy coś innego. Wydaje mi się, że jest to jedna z najlepiej znanych historii w polskiej fantastyce. Na jej podstawie powstał film, a także gra komputerowa, odnosząca wielkie sukcesy. Jakże można oprzeć się takim pozytywnym recenzjom?
Z Tych pozycji czytałam tylko "Igrzyska", ale mam ogromną ochotę na "Pieśń Lodu i Ognia" oraz "Wiedźmina", może kiedyś :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
"Igrzyska Śmierci", "Wiedźmina" i "Czarnoksiężnika z Archipelagu" czytałam :D O ile te dwie pierwsze pozycje są cudowne, o tyle trzecia... Szkoda mówić. Nie dałam rady jej przeczytać z własnej woli w wakacje, to musiałam czytać z przymusu w rok szkolny ;_; Na pozostałe wymienione przez Ciebie pozycje też mam chrapkę :P
OdpowiedzUsuńNic nie czytałam, ale mam też te książki w planach :P
OdpowiedzUsuńSagę o Wiedźminie mogę czytać nałogowo :D doszłam do momentu, kiedy poprostu biorę książkę i czytam wyrwany fragment z kontekstu, żeby sobie np. poprawić humor ;) A w listopadzie wychodzi nowa część!!!
OdpowiedzUsuńCo do Achaji to już się wypowiadałam - pierwsza i druga część przecudowne, natomiast trzecia mnie już troszkę zawiodła, aczkolwiek całą serię bardzo polecam ^^
A Igrzyska Śmierci sama mam ochotę przeczytać, bo słyszałam, że jest o wiele bardziej brutalniejsze niż w filmie ;)
To ja napiszę trochę o mojej ukochanej Le Guin (gdybyś chciała jeszcze o niej pogadać, pisz na maila! :) Po pierwsze, owszem, jest chronologia, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zacząć, na przykład, od "Grobowców Atuanu". Kolejność natomiast jest następująca: Szukacz (opowiadanie), Diament i Czarna Róża (opowiadanie), Kości ziemi (opowiadanie), Czarnoksiężnik z Archipelagu, Grobowce Atuanu, Historia z górskich moczarów (opowiadanie), Najdalszy brzeg, Tehanu, Ważka (opowiadanie), Inny wiatr. Mam nadzieję, że pomogłam (i że się przypadkiem nie pomyliłam ;)!
OdpowiedzUsuń