sierpnia 23, 2016

149. "Pamiętnik z przyszłości" Cecelia Ahern


Wyobraźcie sobie, że odnajdujecie zaczarowaną księgę, która okazuje się być pamiętnikiem. Waszym pamiętnikiem, a do tego z przyszłości. Na pewno początkowo myślelibyście, że to jakiś żart, potem zaczęli się denerwować, bo jak to możliwe, że w notatniku opisane są wydarzenia, które dopiero będą mieć miejsce. A potem, może zdecydowalibyście się zmienić bieg wydarzeń na lepszy?

W takiej sytuacji znalazła się Tamara, główna bohaterka Pamiętnika z przyszłości Cecelii Ahern. Dziewczyna miała wszystko, markowe ubrania, najnowsze gadżety, wielki dom i swobodę działania. Jak się można jednak spodziewać, była rozkapryszonym dzieckiem, które popadało w kłótnie z rodzicami. Gdy ojciec Tamary popełnia samobójstwo, ona i jej matka muszą sprzedać cały dobytek i przenieść się na wieś do rodziny. Wydarzenia, które mają tam miejsce zaczynają nastolatce otwierać oczy na przeszłość. Czy uda jej się zatem zmienić przyszłość?

Powieść Ahern jest o popełnianiu błędów i czerpaniu z nich lekcji. Nikt z nas nie jest idealny, każdy robi głupoty, które są nietolerowane przez innych, a czasem nawet krzywdzą drugą osobę. Sztuką jest to zrozumieć i przeprosić, szukać przebaczenia i wspólnie dążyć do poprawy. Jest to również opowieść o dojrzewaniu, gdyż główna bohaterka bardzo się zmieniła. Tamara zrozumiała, że rodzina jest ważna i trzeba jej bronić, troszczyć się o bliskich. Pieniądze i szpanerskie ciuchy nie są najważniejsze.

Pamiętnik z przyszłości zdecydowanie mi się podobał. Jak zwykle styl autorki sprzyjał szybkiemu czytaniu, przez co lektura była przyjemna. Tym razem Ahern poruszyła problem błędów młodości, które często mają wpływ na naszą przyszłość i kształtują nasz charakter, pokazują kim będziemy lub do jakich zmian musimy dążyć. W swoją lekką historię wplotła przesłanie dla czytelnika, uwagi które można zaczerpnąć i przemyśleć, zastanowić się chwilę nad nimi.

Gdy mam okazję, bez wahania sięgam po książki Cecelii Ahern. Polubiłam tę autorkę i jej książki, które zawsze szybko się czyta, można przy nich odpocząć, zrelaksować się. Nie są to ambitne powieści, wysoka literatura, którą czyta się i zachwyca wybitnym stylem i głębią spostrzeżeń. Są to przyjemne czytadła, stanowiące idealne rozwiązanie na wieczór, gdy chcemy w spokoju odetchnąć przy lekturze. 

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Business and Culture i Wydawnictwu Akurat
http://muza.com.pl/2_wydawnictwo-akurat

Recenzja znajduje się również na:

4 komentarze:

 1. Ja tak jak Ty bez zastanowienia sięgam po książki tej autorki bo to zawsze dobry wybór, ta też bardzo mi sie podobala :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo cenię sobie prozę tej autorki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Do tej pory nie czytałam wiele dzieł tej autorki - zaledwie 2 książki, jednak udało mi się wygrać spotkanie z nią i muszę przyznać, że nigdy nie poznałam kogoś tak uroczego i sympatycznego. "Pamiętnik z przyszłości" czeka na mojej półce :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem zakochana w książkach Cecelii Ahern :) Zaczynałam od ''P.S Kocham Cię'' i dalej już poszło :)
  pozdrawiam i zapraszam do siebie :)
  myfairybookworld.blogspot.co.uk/

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Licencja na czytanie , Blogger