listopada 14, 2019

"PS. Kocham Cię na zawsze" Cecelia Ahern

Biorąc po uwagę fakt, że lubię Cecelię Ahern oraz to, że moja mama od kilku lat posiada egzemplarz „PS. Kocham Cię”, bardzo zaskakujące jest, że dopiero teraz po nią sięgnęłam. Ale lepiej późno niż wcale! Zrobiłam to oczywiście przez wzgląd na premierę drugiej części, „PS. Kocham Cię na zawsze”. Głupio byłoby zaczynać historię od kontynuacji, więc szybko zmobilizowałam się do lektury. Ale nie o pierwszym tomie będę tutaj pisać, chociaż na pewno o nim wspomnę.


Akcja „PS Kocham Cię na zawsze” rozpoczyna się siedem lat po śmierci Gerry’ego. Jego żona Holly Kennedy poukładała swoje życie na nowo. Ma stabilną pracę i zamierza zamieszkać ze swoim nowym partnerem, Gabrielem. Ciara, siostra Holly, namawia ją do udziału w podcaście, w którym miałaby opowiedzieć o swoich doświadczeniach po śmierci Gerry’ego i o listach, które jej zostawił. Ta jednak obawia się powrotu do traumatycznych wydarzeń, które zostawiła już za sobą…” (https://muza.com.pl/literatura-obyczajowa/3321-ps-kocham-cie-na-zawsze-9788328707542.html)

Holly miała duży problem z powrotem do normalnego życia po śmierci męża. Dzięki jego listom, udało się jej powoli odzyskać równowage. Uwierzyła w siebie i małymi krokami odbudowała swoje życie. Siedem lat po stracie Gerry’ego, Holly jest w szczęśliwym związku z Gabrielem, pracuje. Wydawać by się mogło, że w pełni stanęła na nogi. Jednak bohaterka nie spodziewała się, że dzieląc się swoją historią w podcaście Ciary, zmotywuje grupę ludzi do założenia Klubu „PS. Kocham Cię”. Wspomnienia wrócą do Holly jak bumerang. Czy kobieta poradzi sobie z widmem przeszłości, a może pozwoli by jej poukładane życie znów rozsypało się jak domek z kart?

Klub „PS. Kocham Cię” połączył małą grupę chorych ludzi, których pragnieniem było zostawić po sobie pamiątki dla najbliższych. Wzorując się na Gerrym, planowali przekazać rodzinie listy, które pomogłyby im przetrwać trudny okres. Potrzebowali jednak Holly, aby podzieliła się z nimi swoim doświadczeniem, uczuciami, które towarzyszyły jej przy czytaniu wiadomości. Kiedy smutne wspomnienia wracają do nas, bardzo łatwo jest się im poddać. Bliscy Holly obawiali się, że współpraca z klubem nie przyniesie jej nic dobrego, jedynie rozdrapie stare rany, które tak ciężko było zaleczyć za pierwszym razem. Inni wierzyli, że to piękny pomysł. Bohaterka podjęła ryzyko i nagle okazało się, że nie tylko ona pomoże potrzebującym wsparcia, ale oni również wiele ją nauczą, pomogą spojrzeć na życie z zupełnie nowej perspektywy.

Pierwsza część była debiutem Ahern. Czytając ją, miałam wrażenie, że jej kolejne pozycje były lepiej napisane. Sama historia była oczywiście wzruszająca, ale wykonanie nie przekonało mnie w pełni. Zwłaszcza, że miałam z czym porównywać. „PS. Kocham Cię na zawsze” jest już na wyższym poziomie, ale musicie pamiętać, że chociaż porusza trudny temat, jest to wciąż lekko napisana opowieść, momentami ckliwa i naiwna. Zawsze sięgając po Ahern liczę na przyjemną, ciekawą fabułę, która rozbawi mnie albo wywoła łzy. I to właśnie dostałam, niewymagającą opowieść, przy której mogłam odpocząć, równocześnie wczuwając się w emocje bohaterów.

Przy tej całej lekkości, jaką książka posiada, jest też w niej dużo mądrości. Śmierć nigdy nie jest łatwym tematem i na pewno nigdy takim nie będzie. Pisarka podeszła do niej zarówno od strony umierającej osoby, jak i jej rodziny. Jedni boją się zapomnienia, drudzy że zapomną. Jedni smucą się, że przegapią tyle ważnych momentów w życiu najbliższych, drudzy będą tęsknić za nimi tęsknić w swoje urodziny, w dniu ślubu, spełniając wspólne marzenia…

Dla fanów „PS. Kocham Cię” jest to pozycja obowiązkowa. Warto sprawdzić co zmieniło się u ulubionych bohaterów. Jeżeli nie czytaliście poprzedniej części, zdecydowanie nie sięgajcie po tę w pierwszej kolejności. A czy warto? Jeśli szukacie wzruszającej, prostej lektury, polecam jak najbardziej. 

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Akurat.

Tytuł oryginalny: Postscript; wyd. Akurat; tłum. Anna Krochmal, Robert Kędzierski; str. 448, październik 2019

Recenzja znajduje się również na:
Lubimy czytać || Instagram || Empik || Bonito || Świat Książki

7 komentarzy:

 1. Czytałam część pierwszą wieki temu i była cudowna, także nie mogę się doczekać aż dostanę ją w bibliotece :)

  OdpowiedzUsuń
 2. "PS Kocham Cię na zawsze" to książka, na którą czekało wiele osób. Nie zawsze udaje się stworzyć dobrą kontynuację bestsellerowej powieści, ale Cecelia Ahern podołała temu zadaniu. Nowa część to opowieść o smutku, pożegnaniach i miłości, ale jest w niej mnóstwo ciepła i nadziei. Zdecydowanie warto po nią sięgnąć!

  OdpowiedzUsuń
 3. Wielkie podziękowania dla tego wspaniałego człowieka o imieniu Dr. Agbazara, wielki rzucający, który przywraca radość z pomocy w przywróceniu mojego kochanka, który oderwał się ode mnie cztery miesiące temu, ale teraz, z pomocą dr. Agbazara, wielka miłość, rzuca zaklęcia. Dzięki mu. Możesz również poprosić go o pomoc, gdy będziesz go potrzebować w trudnych czasach: ( agbazara@gmail.com ) lub WhatsApp ( +2348104102662 )

  OdpowiedzUsuń
 4. Czuję się dzisiaj taka radosna, ponieważ jestem częścią tych, którzy cieszą się z całej pomocy, jaką udzielił mi DR WALE w odzyskaniu męża. Jestem żonaty od 7 lat i było to straszne, ponieważ mój mąż mnie zdradzał i szukał rozwodu. Ale kiedy natknąłem się na numer DR WALE WhatsApp +2347054019402 w Internecie opublikowany przez kobietę, postanowiłem się z nim skontaktować i wyjaśniłem mu swoją sytuację, a następnie poprosiłem go o pomoc, ale ku mojemu największemu zdziwieniu powiedział mi, że to zrobi. pomóż mi w mojej sprawie, bo nie ma problemu bez rozwiązania. powiedział mi, co mam zrobić, co zrobiłem i pracował dla mnie, a mój mąż wrócił do ciebie po 3 dniach, tak jak obiecał. Tutaj świętuję, ponieważ mój mąż jest z powrotem w domu i naprawdę cieszę się z mojego małżeństwa i co za wspaniałe świętowanie. Będę dalej zeznawał w internecie, ponieważ DR WALE jest naprawdę pomocnikiem, którego Bóg posłał, aby pomóc nam wszystkim. Dlaczego nie skontaktować się teraz z DR WALE, jeśli napotykasz jakiekolwiek wyzwania w swoim związku. Możesz się z nim skontaktować
  adres e-mail: drwalespellhome@gmail.com
  WhatsApp: +2347054019402

  OdpowiedzUsuń
 5. Widziałem tutaj komentarz kilka tygodni temu na temat dr Agbazary i postanowiłem skontaktować się z nim zgodnie z instrukcją, dzięki temu człowiekowi za przyniesienie mi radości zgodnie z życzeniem. postąpiłem zgodnie z instrukcjami, które udzielił innym, aby odzyskać moją kochankę, która opuściła mnie i dzieci na 3 lata, ale dzięki dr Agbazara, ponieważ teraz wróciły do mnie na dobre i jesteśmy razem szczęśliwi. skontaktuj się z nim również w celu uzyskania pomocy, jeśli masz problem w związku przez e-mail na adres: ( agbazara@gmail.com ) LUB przez WhatsApp na: (+2348104102662). I zeznaj za siebie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zostałam odrzucona przez męża po 10 latach małżeństwa. Zostawił mnie i nasze dzieci, aby cierpieć z niewielkimi lub żadnymi dochodami. W pracy znajoma opowiedziała mi o doktorze Ilekhojie io tym, jak pomógł jej pogodzić się z byłym mężem. Skontaktowałem się z nim, a on potwierdził, że kobieta rzuciła urok na mojego męża i obiecała złamać mroczną magię użytą na moim mężu i zapewnić mu powrót do domu. Wierzyłam mu i ufałam, że to złamie i pomoże nam się pogodzić, ponieważ bez mojego męża było bardzo ciężko i miało to wpływ na nasze dzieci. Szybko do przodu, mój mąż wrócił z nami do domu i sytuacja stopniowo się poprawia i jesteśmy spokojni. Poproś o pomoc dr Ilekhojie i uzyskaj rozwiązania. Jego e-mail: gethelp05@gmail.com lub jego numer WhatsApp: +2348147400259

  OdpowiedzUsuń
 7. Mój mąż zostawił mnie dla innej kobiety i zostałem w ciemności. Stało się to tak szybko, że w ciągu kilku dni moje życie wywróciło się do góry nogami. Rzucił mnie po 3 latach bez słowa. Kontaktuję się z dr Ilekhojie przez jego e-mail, a on obiecał przeprowadzić rytuał pojednania, aby pomóc nam wrócić do siebie. W mniej niż 48 godzin po tym, jak odprawił swój rytuał, mój mąż ponownie zaczął mnie testować i czuł się okropnie z powodu tego, przez co właśnie mnie przeszedł. Powiedział, że jestem najważniejszą osobą w jego życiu i teraz to wie. Nasze małżeństwo jest teraz silne i stabilne. Dziękuję doktorze za rytuał pojednania, który dla mnie przeprowadziłeś. Jesteś Bogiem posłanym, aby odnowić zerwane małżeństwo. Szczerze polecam dr Ilekhojie każdemu, kto ma rozbite małżeństwo lub problemy w związku. Jego e-mail: gethelp05@gmail.com

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Licencja na czytanie , Blogger