kwietnia 11, 2021

"Projekt Prawda" Dante Medema


„Projekt Prawda” to książka wyjątkowa. Jest powieścią młodzieżową, która przykuwa uwagę zarówno poruszanymi wątkami, jak i sposobem, w jaki autorka przedstawia historię. Już na samym początku zdradzę Wam, że polecam ten tytuł i cieszę się, że mogłam napisać krótką polecajkę do książki.

Jeśli twoje życie zostało zbudowane na kłamstwie, skąd możesz wiedzieć, czy cokolwiek w nim jest prawdą?

Siedemnastoletnia Cordelia Koenig chce szybko uporać się z projektem na zakończenie szkoły. Postanawia skorzystać z pomysłu starszej siostry i zbadać swoje etniczne pochodzenie. A wisienką na torcie ma być praca w zespole z Kodiakiem Jonesem, obiektem jej westchnień. Jedyne, co musi zrobić, to wysłać próbkę swojego DNA do laboratorium, napisać pracę i czekać na najwyższą ocenę.

Lecz cały świat dziewczyny się wali, kiedy otrzymuje wyniki testu. Cordelia zaczyna wątpić we wszystko, co dotychczas było dla niej oczywiste – przestaje ufać matce i nie wie, kim tak naprawdę jest osoba, która spogląda na nią z lustra. Pocieszeniem jest dla niej tylko Kodiak – chłopak z gitarą, który pisze wiersze. Ale Kodiak to również chłopak z mroczną przeszłością, od którego powinna trzymać się z daleka…

"Projekt Prawda" to poruszająca historia o poszukiwaniu własnej tożsamości, ale także o przyjaźni i miłości – we wszystkich jej odcieniach – opowiedziana za pomocą mejli, esemesów oraz narracji stylizowanej na wiersz. Historia, od której nie można się oderwać.”

(https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4955164/projekt-prawda)

Zacznę od napisania, że Media Rodzina znów stanęła na wysokości zadania i wydała książkę w rewelacyjny, piękny sposób. Okładka oraz wnętrze dopracowane są w najmniejszych szczegółach i naprawdę podoba mi się to wydanie, cała oprawa graficzna. 

"Chodzi o to, żeby żyć w zgodzie z sobą,/w głębi serca."

Dante Medema postanowiła przedstawić historię Kordelii w sposób – według mnie – innowacyjny, świeży, ciekawy i bardzo intymny. Owszem, czasem w książkach mamy wstawki emaili lub listów, ale raczej nie spotyka się powieści zbudowanej w całości na poezji oraz wiadomościach. Jeżeli mnie pamięć nie myli, to „Love, Rosie” napisana jako wymiana korespondencji. Tutaj jednak mamy ten wyjątkowy, osobisty dodatek – wiersze głównej bohaterki, tak prosto ukazujące emocje z jakimi się zmagała.

„Projekt Prawda” to zupełnie inna książka młodzieżowa. Bardzo szybko mną wstrząsnęła, rozdarła serce i sprawiła, że czułam ciężar przytłaczający bohaterkę. Świat Kordelii wywrócił się do góry nogami, a ja chciałam wiedzieć, czy uda jej się pogodzić z trudną prawdą oraz odnaleźć i pokochać prawdziwą siebie.

„Projekt Prawda” jest powieścią o odkrywaniu samego siebie, poznawaniu i docenianiu swoich wartości. Są tu opisane różne rodzaje miłości – miłości do samego siebie, do rodziny oraz przyjaciół. Jest to historia, która porusza ważne tematy, jak zaufanie oraz próbę zrozumienia, jak bardzo definiuje nas nasze pochodzenie. Kształtuje nas nasze otoczenie, rodzice i przyjaciele, czy krew płynąca w naszych żyłach?

Uważam, że książka Dante Medemy jest warta uwagi. Jest to naprawdę wyjątkowa powieść młodzieżowa, którą połknęłam w ekspresowym tempie oraz mocno wczułam się w opisywaną historię, łączyłam się z Kordelią i odczuwałam jej emocje, niepewność, zagubienie. Polecam fanom powieści młodzieżowych oraz oczywiście nastolatkom. 

Tytuł oryginalny: The Truth Project; wyd. Media Rodzina; tłum. Anna Urban, Miłosz Urban; str. 352, marzec 2021

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Media Rodzina. 

Recenzja znajduje się również na:

Lubimy czytać || Empik || Bonito || Świat Książki 

1 komentarz:

  1. Wyjątkowość o której piszesz i emocje przekonują mnie do lektury. Dzięki za ciekawy opis. :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Licencja na czytanie , Blogger