grudnia 01, 2020

Książki na prezent mikołajkowo-świąteczny

 

Uwielbiam kupować książki na prezent dla znajomych i rodziny, dla dzieci znajomych. Bądźmy szczerzy, w ogóle uwielbiam kupować książki. Zawsze sprawia mi ogromną radość wyszukiwanie idealnych tytułów, które sprawią przyjemność obdarowanym i zapewnią im rozrywkę na wieczór po ciężkiej pracy. Przez lata pracowałam w księgarni, więc mogłam pomagać klientom w poszukiwaniu idealnej powieści dla ich bliskich. Rok temu planowałam zrobić świąteczne polecajki dla Was, ale poległam przy grafikach i niestety to mnie zniechęciło. W tym roku uznałam, że nieważne jest to, jak będą wyglądać plansze, ale to, że może komuś pomogę w wyborze prezentu, może chociaż jedna osoba zdecyduje się na zakup tytułu z mojego polecenia.

Zapraszam Was do listy poniżej. Nie są to same nowości, wiem że niektóre książki mogą być trudniej dostępne, ale chciałam Wam polecić coś, co naprawdę mi się podobało. 

 

  • Uwielbiam serię o Pettsonie i Findusie! Ma cudowne ilustracje, w których od razu się zakochałam. Czytałam również kilka tytułów i świetnie sprawdzą się na prezent dla dziecka. Wybrałam dla Was "Gości na Boże Narodzenie" z racji świątecznej okazji, jednak każda z tych historii jest wyjątkowa. 
  • "Dzieci kapitana Granta" Verne'a to jedna z moich ulubionych historii z dzieciństwa. Do tej pory miło ją wspominam i planuję wrócić do niej w przyszłości. To pełna przygód opowieść, w której czeka na czytelnika wiele niespodzianek i zwrotów akcji.
  • "Rok w lesie" to cudowna książeczka dla młodszych dzieci. Ma genialne ilustracje Emilii Dziubak, w których jestem zakochana. Dzięki świetnym rysunkom dzieci mogą zobaczyć jak zmienia się las w przeciągu roku. 
  • "Zaczarowane baletki" to kolejna powieść z dzieciństwa, którą ciepło wspominam. Teraz można ją dostać w ładnym wydaniu od Dwóch Sióstr. Jest to historia o trzech młodych dziewczynach, które zostały przygarnięte przez samotnego pana. Każda z nich ma swoje marzenia, pasje i chociaż nie są rodzonymi siostrami, to kochają się mocno. 


  •  "Sierota, bestia, szpieg" to powieść dla młodzieży, która podoba się również starszym czytelnikom. Bardzo różni się od pozostałych książek z tego gatunku. Jest mądra, dojrzalsza. Jej akcja zaczyna się tuż przed I Wojną Światową. Porusza ważne i trudne tematy. 
  • "To nie jest, do diabła, love story" jest debiutancką książką Julii Biel. Lekka, zabawna historia, idealnie sprawdzi się jako prezent dla nastolatki. Opowiada o pierwszej miłości, trudach dorastania, problemach jakie towarzyszą młodym ludziom.
  •   "Zaczytana i bestia" jest nowoczesna wersja klasycznej baśni. Współczesna wersja Pięknej i Bestii. Młodzi, zdolni bohaterowie, każde ze swoją własną historią. Do tego w tle cudowna biblioteka!

 

 


  •  "Siedmiu mężów Evelyn Hugo" to ciekawa opowieść, którą czyta się jak przyjemną, prawdziwą biografię. Musiałam sprawdzić, czy historia nie jest oparta na faktach! Polecałam ją wielokrotnie klientkom, dałam ją też mamie do przeczytania. 
  • "Zawsze i wszędzie" była moją pierwszą książką Brittainy C. Cherry. Dzięki niej skusiłam się na kolejne. Pod pozorem lekkiej historii z romantycznym wątkiem, autorka przemyciła głębsze tematy. 
  • "Współlokatorów" słuchałam jako audiobooka i był to naprawdę przemiły czas. Kojarzy mi się ze starymi komediami z Meg Ryan. Lekka, zabawna, z ciekawym pomysłem na fabułę. Książkę sama sprezentowałam mojej przyjaciółce, dlatego polecam z czystym sumieniem. 
  • "Listy pełne marzeń" to moja druga książka Magdaleny Witkiewicz, obie świąteczne. "Uwierz w Mikołaja" ma zostać zekranizowane, mam nadzieję, że tę powieść również będzie można oglądnąć w kinach lub telewizji. Ciepła, dająca nadzieję. Moim zdaniem idealna na prezent! 


  •  "Dziewczyna z sąsiedztwa" to mocna historia, która zupełnie nie kojarzy się ze świętami. Jeżeli jednak ktoś z Waszych bliskich lubi tak przerażające, prawdziwe opowieści, to polecam Ketchuma jak najbardziej. Ja byłam wstrząśnięta. 
  • "Siedem śmierci Evelyn Hardcastle" przypomina swoim klimatem powieści Agathy Christie. Pomysł na fabułę jest naprawdę wyjątkowy, do samego końca zastanawiałam się jak autor rozwiąże tę sytuację. 
  • "Dziecko" Fiony Barton nie jest pierwszą częścią z serii, ale czytanie jej nie sprawiało mi problemu. Jeden z ciekawszych thrillerów jakie miałam przyjemność czytać. Poleciłam ją koleżance, która nie czytuje takich książek i była zadowolona. Do samego końca nie wiedziałam jak skończyć się ta historia. 
  • "Nielubiana" to pierwsza część cyklu o Bodensteinie i Kirchhoff. Nie trzeba ich czytać w kolejności, sama tego nie robiłam. W każdej części zagadka kryminalna jest inna, tylko życie prywatne bohaterów może być spoilerem. Polecam Wam gorąco całą serię, bo to jedna z moich ulubionych. 


  •  "Malowany człowiek" to pierwsza część genialnego Cyklu Demonicznego. Fenomenalni bohaterowie, których polubiłam od samego początku i bardzo się przywiązałam. Ciekawy pomysł na magię i potwory, dużo akcji, fabuła przedstawiana z perspektywy wielu postaci. Nie mogę się doczekać kolejnej części, która wychodzi w przyszłym roku. 
  • "Wojna makowa" to pierwsza część trylogii. Jej wschodni, orientalny klimat odróżnia ją od innych powieści. Jest brutalna, magia jest inna. Nada się zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. 
  • "Porwana pieśniarka" to pierwsza część trylogii. Chociaż jest to fantasy młodzieżowe, strasznie się w nią wciągnęłam, pomimo, że jestem już starsza. Od tej książki zaczęła się moja ogromna sympatia do autorki. 
  • "Szostka wron" też jest bardziej młodzieżowym fantasy, ale nie widzę przeszkód, aby czytali ją też starsi czytelnicy. Bardugo podobno szykuje dla swoich fanów trzecią, zupełnie niespodziewaną część. Pełna przygód opowieść z intrygującymi bohaterami to coś, co na pewno spodoba się jako prezent pod choinkę. 
  • "Gołąb i wąż" jest opowieścią skierowaną bardziej dla kobiet. Jest w niej dużo o powoli rozwijającej się miłości, magia jakby zeszła na drugi plan. Mnie ta historia bardzo porwała i z niecierpliwością czekam na drugi tom. 


  •  "Królowie przeklęci" to zbiorcze wznowienie starszych tytułów. Dostałam je w prezencie od koleżanek i gorąco polecam Wam, jeżeli chcecie sprawić komuś radość. Cała trylogia to grubaski, więc będzie czytania na dłuższą chwilę. Rywalizacja, zdrady, kłamstwa, romanse. Wszystko znajdziecie w tej książce. 
  • "Ostatnie królestwo" to pierwsza z dwunastu powieści z serii Wojny Wikingów. Uwielbiam ten cykl! Mówiłam Wam o nim wielokrotnie. Cornwell opiera się na faktach, kiedy tylko może. Dodatkowo stworzył ciekawą fabułę, krewkich bohaterów. Autor jest mistrzem w opisywaniu scen walk. Na podstawie tej serii kręcony jest serial "Upadek królestwa".
  • "Pieśń królowej" jest bardziej kobiecą powieścią historyczną. Historia oparta jest na życiu królowej Alienor. Chadwick również opierała się na faktach, na ile tylko udało się dotrzeć do źródeł. Według mnie warto poznać tę postać, bo Alienor była inteligentną, silną kobietą.   

 


  •  "Myszy i ludzie" to cieniutka, ale jakże inteligentna powieść. Idealnie sprawdzi się zarówno dla mężczyzny, jak i kobiety. Wielokrotnie polecałam ją na prezent, np. z okazji ślubu. Opowiada o przyjaźni, o trosce o bliskich. Koniecznie musicie też oglądnąć film z genialną rolą Johna Malkovich. 
  • "Ostatnia arystokratka" to historia, która wyróżnia się na tle innych w tym zestawieniu. Pierwsza i druga część tej serii niesamowicie mnie bawiła, śmiałam się przy nich w głos. Świetnie nada się na prezent w obecnych czasach, kiedy potrzebujemy dużo uśmiechu. Książka jest o rodzinie, która po latach mieszkania w Stanach wraca do Czech, aby zająć się rodzinnym spadkiem. Mnóstwo śmiechu, zabawnych i barwnych sytuacji, a bohaterowie są... wyjątkowi. 
  • "Dżentelmen w Moskwie" to jedna z najcieplejszych historii, jakie miałam okazję czytać. Mogłoby się wydawać, że opowieść, której akcja toczy się tylko w hotelu, będzie nudna, a tutaj zupełnie nie wiało nudą! Widzicie, książka świetnie pokazuje, że to co materialne nie jest najważniejsze.
  • "Położna z Auschwitz" to pierwsza książka Magdy Knedler, jaką miałam okazję czytać i od razu trafiłam na świetny tytuł. Jest to opowieść oparta na autentycznej historii Stanisławy Leszczyńskiej, dzielnej kobiety, która walczyła o życie każdego dziecka i matki. Genialnie napisana, w żaden sposób nie próbuje grać na naszych emocjach. Pokazuje surową prawdę, która sama w sobie jest mocna i przerażająca. 


  •  "Drapieżnik. Prawdziwa historia najbardziej nieuchwytnego mordercy XXI wieku" to świetnie napisany reportaż, który czyta się jak powieść. Opowiada o śledztwie, ciężkiej pracy profilerów, którzy próbowali złapać mężczyznę, polującego przez dziesięć lat na swoje ofiary. 
  • "Żeby nie było zgorszenia" raczej nie pasuje do klimatu świątecznego, ale to genialny reportaż, który zasługuje na większą uwagę. Porusza niesamowicie trudną tematykę wykorzystywania dzieci przez księży. Rzetelnie napisany, bez zbędnego oceniania. 
  • "Czas krwawego księżyca" to reportaż o morderstwach rdzennych Indian, karta historii, którą USA chciałoby wymazać. Bardzo dobrze napisany, pokazuje również początki FBI. Zainteresuje nie tylko fanów historii Stanów, ale każdego czytelnika poszukującego reportażu na wysokim poziomie. 
  • "Missoula. Gwałty w amerykańskim miasteczku uniwersyteckim" to książka, która wzbudziła we mnie dużo emocji. Negatywnych. Bardzo dobrze napisana, ale skupia się na ciężkim temacie. To co wprawiło mnie w największe osłupienie podczas czytania, to fakt, że gwałciciele są zupełnie bezkarni. Warto zapoznać się z tym tytułem. 
  • "Żeby umarło przede mną" to książka, którą również powinno poznać szerokie grono czytelników. Autor rozmawiał z kobietami, które wychowują niepełnosprawne dzieci. Opisał ich codzienność, ich lęki, troski, ogromną siłę, którą w sobie mają. Bardzo trudny reportaż, ale życie nie zawsze jest łatwe. 
  • "Człowiek o 24 twarzach" to książka, która ma już kilka lat, jednak sama sięgnęłam po nią stosunkowo niedawno. Bardzo dobrze napisana, czytało mi się ją szybko i przyjemnie. Jest to historia młodego człowieka, który w swoim ciele ma aż 24 osobowości. Niesamowite, prawda? Ludzki mózg to jedna wielka zagadka, która wciąż mnie zaskakuje. Niestety, historia jest cięższa, ponieważ Billy Milligan został skazany za napaści oraz gwałty. I muszę przyznać, że trudno jednoznacznie ocenić Billiego jako tego złego. 

 

Mam nadzieję, że ktoś z Was pośród wyżej opisanych tytułów znajdzie coś dla siebie i swoich bliskich. O większości książek pisałam tutaj na blogu bądź Instagramie, więc jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej - zapraszam do spisu treści. 

Dajcie znać w komentarzach czy coś Was zainteresowało. Oznaczajcie mnie też na swoich profilach, abym mogła cieszyć się z Waszych wyborów.

Udanych książkowych zakupów!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Licencja na czytanie , Blogger