grudnia 22, 2021

"Morderstwo na plebanii" Agatha Christie

Uwielbiam książki Agathy Christie. Mam wrażenie, że powtarzam to wszystkim do znudzenia. Musicie sami jednak przyznać, że autorka ma niesamowity talent do tworzenia ciekawych historii, zarówno pod kątem obyczajowym, jak i kryminalnym. To niesamowite, że tyle lat po premierze jej powieści są wciąż czytane przez miliony czytelników na całym świecie, są często wznawiane i doczekały się wielu pięknych wydań. Jestem pewna, że wielu pisarzy chciałoby odnieść tak wielki sukces i być czytanym przez następne pokolenia.

Nikt w St. Mary Mead nie lubi pułkownika Protheroe za jego bezwzględność, wąskie horyzonty i toporne maniery. Nawet pastor, narrator opowieści, stwierdza, że jeśli ktoś pozbawi pułkownika życia, wyświadczy światu przysługę... Nie spodziewa się jednak, jak szybko jego słowa staną się rzeczywistością. Śledztwo w sprawie morderstwa napotyka wiele trudności i kto wie, jak by się skończyło, gdyby nie dociekliwa panna Marple.

Agatha Christie z dogłębną przenikliwością portretuje małą społeczność, a jej mistrzowska intryga trzyma w napięciu i zaskakuje.”

(https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4987005/morderstwo-na-plebanii)

„Morderstwo na plebanii” to pierwsza książka, w której pojawia się postać panny Marple. Cieszę się, że Agatha Christie stworzyła tę postać i w późniejszych książkach często dawała jej większe pole do popisu, gdzie sprytna staruszka grała pierwsze skrzypce. Tutaj była postacią drugoplanową, ale wniosła sporo do fabuły i jak zwykle wykazała się dużą znajomością ludzkiej natury i wybitną umiejętnością łączenia faktów.

„Morderstwo na plebanii” to typowa powieść Christie, w której akcja dzieje się w małej społeczności, wśród ludzi, którzy dobrze się znają i są ze sobą powiązani w różny sposób, czy to poprzez pracę, przyjaźń lub związek. Chociaż mogłoby się wydawać, że autorce nie uda się wymyślić nic nowego i w końcu znudzę się takimi historiami, to nic bardziej mylnego. Opowieść, której akcja toczy się w zamkniętym, małym środowisku, ma swój urok – nagle okazuje się, że każdy z nas ma swoje małe lub większe sekrety, a ludzie, których znamy od lat, mogą nie być dokładnie tym, za kogo się podają lub jaki wizerunek starają się kreować.

Akcja powieści jest powolna, rozgrywa się w tempie małego miasteczka, dopasowując się do niespiesznego życia mieszkańców. Przedstawiona zbrodnia wyrywa jednak bohaterów z monotonii, dodaje kolorów i - chociaż brzmi to brutalnie – jest powiewem świeżości i inności, która zaprząta głowę każdej postaci. Nie da się przejść obojętnie obok morderstwa, którego ofiarą pada znana osoba, a mordercą musi być ktoś z miejscowych.

Autorce po raz kolejny udało się stworzyć historię, która porwała mnie od początku. Znów muszę się przyznać, że moje przypuszczenia nie były trafne i nie udało mi się prawidłowo rozwiązać zagadki morderstwa.

Agatha Christie jest świetna w tworzeniu powieści, które doskonale przeplatają w sobie wątek kryminalny z obyczajowym. Jej książki są dobrą propozycją dla osób szukających czegoś lekkiego, ale nie głupiego, czegoś co czyta się szybko, wciąga i intryguje. Jeśli nie jesteś fanem brutalnych kryminałów, ale lubisz tajemnice, to historie stworzone przez Christie są właśnie dla ciebie. Możesz delektować się opisami małej społeczności, obfitej w różne barwne charaktery, a jednocześnie próbować rozwiązać zagadkę morderstwa lub kradzieży.

Wszystkim niezdecydowanym polecam sięgnąć po twórczość Agathy Christie. Dla mnie to jedna z tych pisarek, która nigdy nie zawodzi, po którą sięgam w chwilach kryzysu czytelniczego oraz gdy potrzebuję jakiejś komfortowej historii, przy której się odprężę. 

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Publicat. 

Recenzja znajduje się również na:

Lubimy czytać || Empik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Licencja na czytanie , Blogger